fbpx

Dla rodziców

Rola rodzica w rozwoju dziecka

Okres przedszkolny jest szczególnie znaczący dla kształtowania motoryczności dziecka. Dlatego tak ważna jest rola rodziców, aby zachęcali swoich podopiecznych do aktywności ruchowej już od najmłodszych lat. Nie jest to trudne zadanie, gdyż potrzeba ruchu jest dla dziecka czymś naturalnym. Dzieci chętnie uczestniczą nie tylko w zajęciach obowiązkowych, ale również w dodatkowych formach aktywności.

Rozwój poprzez ruch

Około 5 roku życia dziecko wchodzi w złoty okres motoryczny. Cechuje się on harmonią proporcji morfologicznych dojrzewaniem ośrodkowego układu nerwowego, a także charakterystyczną równowagą pod względem rozwoju psychicznego, co sprawia że ruchy dziecka w tym okresie są szczególnie celowe, swobodne I płynne.

Dlaczego ruch w tym okresie jest dla dziecka tak bardzo istotny?

Ruch organizuje mózg, wpływa na proces integracji sensorycznej,(link do blogu) bezpośrednio oddziałuje na adekwatne rozpoznanie i reagowania na bodźce pochodzące z naszego ciała i otoczenia. Kształtuje u dzieci świadomość swojego ciała.

Nauczanie poprzez zabawę

Dzieci w tym wieku uczą się najlepiej z prostych doświadczeń, a mniej z teoretycznego rozważania. Ich proces nauki rozwija się małymi kroczkami, bardzo rzadko w postaci gwałtownych przełomów.

Najlepiej dzieci uczą się poprzez zabawę. Dlatego w programie Mały Karateka mamy ponad 40 różnych zabaw i gier rozwijających. Daje to możliwość na stworzenie odpowiednich warunków do nabycia nowych kompetencji ruchowych.

Dzieci mają wewnętrzny, naturalny pęd do rozwoju, lubią podejmować nowe wyzwania. Zabawa rozwijająca uruchamia wyobraźnie dziecka, aktywuje zmysły, działa motywująco i stwarza poczucie sukcesu – to z kolei wpływa na prawidłowy emocjonalny rozwój dziecka.

Na treningach dzieci uczą się jak skupiać uwagę, pilnie słuchać i obserwować. Są to umiejętności niezbędne do gotowości szkolnej

Czy to jest dla mojego dziecka ?

Każde dziecko jest inne. Jedno jest bardzo aktywne, ciągle poszukuje bodźców. Drugie jest nieśmiałe, niepewnie podejmuje aktywności ruchowe, niechętnie wykonuje ćwiczenia gimnastyczne.

Z czego wynika nieśmiałość dziecka i jak ćwiczymy z tym na zajęciach

Na treningach stwarzamy warunki dla każdego. Jeden musi wyszaleć się, drugi nabrać pewności. Preferujemy indywidualne podejście do każdego ćwiczącego. Program Mały Karateka oprócz ćwiczeń i zabaw ruchowych zawiera scenariuszy zajęć plastycznych takich, jak kaligrafią i origami. Zajęcia te rozwijają małą motorykę u dzieci.

Umiejętności motoryczne

Na zajęciach Małego Karateki ćwiczymy prawidłowe ustawienie stopy, wzmacniamy kręgosłup dziecka, rozwijamy koordynację ruchową, zwinność i równowagę, uczymy dzieci wzorców ruchowych. Dużo uwagi kładziemy na kształtowanie wyprostowanej sylwetki.

Czego również nauczy się Twoje dziecko?

Na zajęciach Małego Karateki dzieci rozwijają umiejętności społeczne – uczą się współpracować w grupie, odnosić się z szacunkiem do partnera, radzić z emocjami i poznawać swoje mocne strony. W ciągu jednego roku treningów dziecko opanowuje podstawowe techniki karate wymagane na biały pas.

Masz pytania?

Potrzebujesz więcej informacji

Skontaktuj się z nami, chętnie odpowiemy na wszystkie pytania. Jesteśmy do twojej dyspozycji w godzinach 8:00 - 16:00